Card image cap

Pentax Film Project

Blog 25.07.2023 09:21

 

Marka PENTAX rusza z projektem, który ma na celu opracowywanie

wraz z fanami fotografii analogowej nowych produktów opartych na filmie

 


 

Świętując odrodzenie aparatów na film PENTAX, zapraszamy Cię w podróż, do ponownego odkrycia kunsztu, autentyczności i czystej radości płynącej z fotografowania na filmie. To przedsięwzięcie jest hołdem dla ponadczasowego stylu, który zajmuje szczególne miejsce w sercach fotografów – przypomnieniem, że fotografia analogowa nadal ma głęboki i trwały urok, którego nie można powielić w procesie cyfrowym.

 

FILM PROJECT #1

 

FILM PROJECT #2

 

 

 

Działania w ramach projektu:


 

1. Rozwijanie portfolio produktów fotograficznych na film

Ricoh Imaging/PENTAX rozpocznie badania nad rozwojem nowych aparatów na film marki PENTAX. Zgromadzimy zarówno doświadczonych, jak i młodszych inżynierów,
aby skorzystać z wiedzy i technologii posiadanych przez Ricoh Imaging/PENTAX, jednocześnie wykorzystując najnowsze rozwiązania i koncepcje.

2. Współpraca z pasjonatami fotografii

Ponieważ aparaty cyfrowe są obecnie głównym nurtem fotografii, zakup podzespołów potrzebnych do produkcji aparatów na kliszę jest utrudniony, więc sukces tego projektu będzie wymagał zaangażowania dodatkowych producentów. Co ważniejsze, Ricoh Imaging/PENTAX liczy na wsparcie miłośników aparatów analogowych, fotografów i twórców, dlatego planujemy promować projekt za pośrednictwem różnych wydarzeń online i offline oraz w mediach społecznościowych, słuchając komentarzy i sugestii użytkowników o rozwoju produktu. Planujemy również wdrożyć sposób skutecznego komunikowania o rozwoju projektu użytkownikom na całym świecie i bliską współpracę z nimi.

 

Tło projektu: Dlaczego warto aktualnie rozwijać produkty do fotografii analogowej?


 

1. Rosnący trend zainteresowania fotografią analogową

Fotografia analogowa zyskuje na popularności, zwłaszcza wśród młodszych pokoleń. Wyszukując w internecie hasło „fotografia analogowa”, znajdziesz niezliczoną ilość zdjęć różnych twórców i celebrytów korzystających obecnie z aparatów na film. Wielu młodych fotografów lubi robić zdjęcia aparatami na kliszę, wywoływać film, a następnie przesyłać zdjęcia w formie cyfrowej do serwisów społecznościowych bez wykonywania fizycznych odbitek.

W internetowym kwestionariuszu, który firma Ricoh Imaging/PENTAX przeprowadziła wśród około 3000 użytkowników w Japonii, około 20 procent użytkowników aparatów fotograficznych posiada aparaty na kliszę, nie licząc aparatów jednorazowych ani aparatów natychmiastowych.

Jednocześnie niewielu producentów produkuje i sprzedaje obecnie nowe aparaty na kliszę.
Niektórzy użytkownicy aparatów analogowych wyrażali obawy dotyczące obsługi posprzedażowej używanych aparatów. Ricoh Imaging traktuje priorytetowo wspieranie fanów fotografii analogowej, aby mogli bez obaw cieszyć się procesem fotografowania, począwszy od opracowywania, produkcji i sprzedaży aparatów na film, a skończywszy na obsłudze posprzedażnej.

2. Przyjemność płynąca ze złożonego, wymagającego czasu procesu

W ostatnich latach nastąpił ogromny postęp w dziedzinie cyfrowych aparatów fotograficznych. Smartfony radykalnie zmieniły kulturę fotografowania: każdy może teraz z łatwością robić piękne zdjęcia w dowolnym miejscu i czasie. Użytkownicy aparatów uważają jednak, że w dzisiejszym zabieganym społeczeństwie niektóre czynności niosące przyjemność wymagają czasu i wysiłku. Ricoh Imaging/PENTAX wierzy, że poświęcony czas i wysiłek oznaczają indywidualność, kreatywność i osobiste preferencje, dlatego naszym celem jest dostarczanie aparatów PENTAX, które pozwolą w pełni wykorzystać wysiłek włożony w fotografowanie na filmie.

 

 

Wiadomość od Noboru Akahane, prezesa i dyrektora generalnego RICOH IMAGING COMPANY, LTD.


 

W styczniu 2022 roku ogłosiliśmy filozofię Ricoh Imaging. Potwierdziliśmy, że zaczynając od Japonii, będziemy uważniej wsłuchiwać się w głosy naszych użytkowników poprzez silniejszą cyfrową komunikację online z użytkownikami, zgłaszając nasze produkty do serwisów crowdfundingowych i zakładając klub PENTAX. Wszystkie te działania zostały wprowadzone w celu opracowania i wprowadzania na rynek nowych produktów, które będą w pełni zaspokajać potrzeby użytkowników.  Podjęliśmy nowe, ekscytujące wyzwania, z których niektóre wykraczają poza granice konwencjonalnej produkcji. Wprowadziliśmy również nowe, specjalne edycje modeli w limitowanych ilościach. 

Jednym z nowych wyzwań, które podjęliśmy, jest rozwój aparatów na film marki PENTAX. Uważamy, że zapewni to fanom radość z fotografowania zupełnie inną niż ta, której doświadczają w formacie cyfrowym. Chcę podkreślić, że ta zapowiedź nie oznacza, że wypuścimy na rynek nowe aparaty na kliszę. Jest to ciągły projekt oparty na założeniu, że tak długo, jak fotografowie będą mieli obsesję na punkcie atmosfery światła i otoczenia, będą też tacy, którzy będą chcieli używać aparatów analogowych jako swojego ulubionego narzędzia do robienia wyjątkowych zdjęć. Ale wiemy też, jak trudno będzie wznowić produkcję aparatu na film – gdy produkcja została zakończona. W rzeczywistości jesteśmy teraz dopiero na linii startu.

Dołożymy jeszcze większych starań, aby móc usłyszeć głosy fanów fotografii analogowej po-przez różne wydarzenia i komunikację cyfrową, jednocześnie dostarczając jak najwięcej aktualnych informacji na temat rozwoju projektu. Liczymy na Twoje wsparcie i krytyczne uwagi w ramach współtworzenia tego projektu. To będzie wielka przyjemność, gdy do nas dołączysz i razem z nami będziesz pracował nad wyzwaniami związanymi z tym projektem.
 

 

MATERIAŁY DODATKOWE OD ZESPOŁU PROJEKTOWEGO - FILM PROJECT STORY

 

ZESPÓŁ PROJEKTOWY #1

 

ZESPÓŁ PROJEKTOWY #2